Tvorba do terárií

3D stěny

Polystyren / PU pěna

Nejběžnější typ 3D stěny. Nařežeme si desku polystyrenu podle velikosti terária a vyřezáváme buď nožem, pájkou nebo horkovzdušnou pistolí. Určitě bych doporučil namísto běžného polystyrenu ten extrudovaný. Pokud budete vyřezávat nožíkem, tak nebudete mít všude kuličky (extrudovaný polysytren netvoří kuličky a je pevnější) a bude Vám lépe držet tvar. Pokud budete polystaren tavit (pájka, pistole), tak bych také doporučil extrudovaný polysytren, ten totiž tolik nesmrdí. Poličky si vyřezejte zvlášť, je vhodné je spojit s pozadím špejlemi či hřebíky - poslouží jako výstuha (pokud se jedná o těžšího hada či ještěra, tak to nepomůže a budete muset najít jinou metodu :D), všechny díly jsem lepil tavnou pistolí, polystyren trošku "rozežere" a celkem  to drží, lepidlo na dlaždičky vše zpevní. 

vyřezávání nožíkem - Hodně pracná metoda. Celý výsledek je dobré "přejet" horkovzdušnou pistolí, aby se polystyren zpevnil a vytvořil tvrdou krustu. Když to neodhadnete správně, tak si celou práci zničíte. Žádné extra výhody nevidím.

vyřezávání pájkou - je rychlejší než vyřezávání ruční a také to není tak namáhavé, horká pájka krásně projde polystyrenem. Pájka tvoří v polystyrenu typické "rýhy" (avšak tvar drátku na pájce je možno upravit podle potřeb), můžeme tyto rýhy buď využít a nebo si vzít smirkový papír a hrany obrousit do hladka. Jelikož pájka polystyren taví, tak už máte tvrdou krustu a nemusíme dál řešit "zatahování" horkovzdušnou pistolí. V této metodě vidím pouze jednu nevýhodu a to tu, že tavení polystyrenu smrdí, takže se musí provádět venku. 

tvarování horkovzdušnou pistolí - nemáte moc kontrolu toho, co vytvoříte. Na druhou stranu tam nebude moc lidský faktor a pozadí bude pěkně nesouměrné. Horší to bude s poličkami, jak je zakomponovat, tak, aby nevypadaly rušivě.

PU pěna - Zase nemáte kontrolu nad Vašim výrobkem. Pěnu nanesete na zadní stěnu terária a pak jen čekáte až nabobtná.

Další krok je nanášení lepidla na dlaždičky. Tento krok se hodně liší podle různých zdrojů. Používá se různě zředěné lepidlo na dlaždičky (1. vrstva by však měla být řidší, aby se Vám na polystyren lépe nanášela), někdy se přidává duvilax. Každou vrstvu necháme zaschnout minimálně 24 hodin, nanášíme jich několik. Když máme tolik vrstev, kolik chceme, tak nanášíme barvu - ta musí být s atestem na dětské hračky a potraviny. Pak můžeme nanést vrstvu duvilaxu a na to písek. Pokud pozadí směřuje do vlhkého terária, měla by se nanést vrstva pryskyřice. 

Použito v teráriích: gekončík noční

Kůra

Informace budou doplněny.

Hygrolon / epiweb

Hygrolon a epiweb jsou celkem nové materiály, které jsou určeny na pěstování epifytyckých rostlin (bromélie, tilandsie, orchideje,...) a mechů. Nepodléhají plísni a vlhkosti. Tyto materiály jsou tak vhodné na tropická paludária, která se krásně zarostou. Hygrolon se dá lehce tvarovat a udrží vlhkost. Epiweb se musí každý den rosit.

Použito v teráriích: x

Tvarovací písek

Tvarovací písek od Zoo Med s názvem Excavator Sand je písek, který po navhlčení drží tvar. Po namočení je možno jej rozbít a znovu tvarovat. Písek je dobrý v tom, že je přírodní, zvířata si můžou kopat vlastní nory jako v přírodě a pozadí se dá lehce zrenovovat. Nevýhody jsou v tom, že se v tomto písku může ukrývat krmný hmyz a do úkrytů nemáme přístup (pokud je budete dělat, což na 90% budete, jelikož tento písek na klasická pozadí moc vhodný není). Také pokud budete dělat větší terárium, tak se pěkně prodraží. Samozřejmě je těžší, než běžné polystyrenové pozadí. 

Použito v teráriích: x


úkryty 

Lepidlo na dlaždičky 

Můžeme si základ vyrobit z polysytrenu nebo použít plastový základ ("miska" od masa, krabička od zmrzliny). Krabička od zmrzliny se často používá jako kladiště u gekončíků. Plastový základ je potřeba zdrsnit smirkovým papírem, aby na něm lepidlo drželo. Poté si uděláte díru na vlez (pokud má sloužit jako kladiště, tak je dobré ho mít vzrchu, aby Vám samice nevyhrabala rašelinu po celém terárku :) )  Dále postupujeme jako u prvního stylu pozadí - lepidlo na dlaždičky, barva / písek. Nevýhodou je, že ho může zvíře lehce převrátit (běžný úkryt, kladiště ne, je v něm vlhký substrát, který ho zatíží). 

Modelovací hmota / keramika

Jistě jste na teraburzách viděli keramické jeskyně. Tak proč si nevyrobit vlastní? Můžete si koupit samotvrdnoucí modelovací hmotu a něco si uplácat sami. Samotvrdnoucí hmota má tu nevýhodu, že nevydrží vlhkost, takže je vhodná pouze do suchých terárií. Keramika (vypalovací) se dá použít i do vlhkých terárií. Úkryt můžete nechat takový jaký je, nebo ho opískovat či popatlat lepidlem na dlaždičky. 

Kůra 

Snad nejjednodušší úkryt a však velmi efektní. Stačí, když si zajdete do lesa, najdete si nějaký pěkný kus kůry a pak už postupujete jako u pozadí z kůry - uvaříte / upečete a máte hotovo. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky